Vyberte

Hudba a tance renesanční Prahy

J. Regnart, Ph. de Monte, T. Arbeau. C. Negri, F. Caroso etc.

V tomto programu se věnujeme Praze za vlády Rudolfa II a představujeme výhradně světskou hudbu s ní spjatou – madrigaly, písně a oblíbené tance pozdně renesanční Prahy.

Obsazení: 8 pěvců, 2 tanečníci, 2x zobcová flétna, viola da gamba, theorba, cembalo
Délka programu: 70 minut

S tancem a divadlem

l’Amfiparnaso

madrigalová komedie Orazia Vecchiho

Dílo modenského skladatele Orazia Vecchiho je pozoruhodným projevem tradice italského hudebního divadla pozdní renesance. Nese podtitul „comedia harmonica“, pro což dnes používáme termín madrigalová komedie. Hlavními protagonisty tohoto žánru byly postavy z tradiční komedie dell’arte. L’Amfiparnaso s vlastními kulisami, kostýmy a autorskými maskami (Emilia Karlović), uvádíme ve spolupráci s tanečním souborem En Garde!, který pro toto představení vytvořil nonverbální divadlo s prvky tance. Úvodní italské verše k madrigalům jsme přeložili do češtiny i angličtiny (Jiří Dědeček, Štěpán Pokorný).

Obsazení: 5 pěvců, 3 herci, recitátor, viola da gamba, theorba, cembalo
Délka programu: 55 minut

S tancem a divadlem

Múza Versailles

M. Lambert, M.-R. Delalande, A. Campra, L.-N. Clérambault atd.

 

Také při tomto programu spolupracujeme se skupinou En Garde!, jejíž hlavním zaměřením je tanec francouzského baroka. Ten citlivě propojujeme se zpěvní a instrumentální složkou v kompaktním autorském kostýmovaném představení, které dle dobového vzoru vzdává čest Ludvíku XIV., Slunečnímu králi.

Obsazení: soprán, 5 tanečníků, flétna, housle, theorba, viola da gamba, cembalo

Délka programu: 60 minut

S tancem a divadlem

Křik Paříže, zpěv Londýna

C. Janéquin, J. Dowland

Koncert renesanční hudby poprvé propojujeme s živou digitální malbou. Osm pěvců a capella interpretuje francouzské programní chansony Clémenta Janequina, kde skladatel zpracovává dané téma (Válka, Zpěv ptáků, Křik Paříže apod.) pomocí existujících i vymyšlených slov, citoslovcí a zvuků. Příběhy těchto skladeb „vypráví“ skotská výtvarnice Frances Sander přímo na stěnu za zpěváky, na improvizovanou soustavu perkusí doprovází renomovaný bubeník Jan Šikl. Proti svéráznému Janequinovi stavíme zpěvného a melancholického Johna Dowlanda, nejvýznamnějšího skladatele anglické renesance.

Obsazení: 8 pěvců, bubeník, malířka, osvětlovač
Délka programu: 70 minut

S tancem a divadlem